شبیه سازی حیوانات با استفاده از سلول‌های منجمد

شبیه سازی حیوانات با استفاده از سلول‌های منجمد

تیمی از محققان ژاپنی در تازه‌ترین یافته‌های خود، به ایده شبیه سازی حیوانات با استفاده از سلول‌های منجمد برای اولین بار دست یافتند.

به نقل از sciencealert، فرآیند انجماد، گزینه‌های غذایی گسترده‌ای را در اختیار فضانوردان قرار داده است، تکنیکی که اکنون می‌تواند برای ذخیره DNA و اطلاعات سلولی برای اهداف شبیه سازی استفاده شود. با نرخ موفقیت کمتر از ۰.۲ درصد، تکنیک انجماد سلول‌ها هنوز تا تبدیل شدن به یک استراتژی شبیه سازی و ذخیره سازی استاندارد راه زیادی در پیش دارد، اما این یک مرحله واقعا هیجان انگیز است.محققان این پدیده به سرپرستی سایاکا واکایاما از دانشگاه یاماناشی ژاپن در مقاله جدید خود می‌نویسند: حفظ تنوع زیستی یک وظیفه ضروری است اما ذخیره سلول‌های زایا به عنوان منابع ژنتیکی با استفاده از نیتروژن مایع دشوار و پرهزینه است و به راحتی در هنگام بلایا مختل می‌شود؛ در اینجا ما نشان می‌دهیم که سلول‌های سوماتیک خشک شده از طریق انجماد می‌توانند کلون‌های سالم و بارور تولید کنند که نشان می‌دهد این تکنیک ممکن است برای ایجاد راه‌حل‌های جایگزین، ارزان و ایمن‌تر زیست بانکی بدون نیتروژن مایع مهم باشد.

مطلب پیشنهادی : روش های افزایش بازدید استوری اینستاگرام

خشک کردن انجمادی فرآیندی ملایم و در عین حال شدید است، تصور کنید چیزی را در چند مرحله منجمد کنید تا به ۸۰- درجه سانتیگراد (۱۱۲- درجه فارنهایت) برسد، قبل از اینکه آن را در یک محفظه خلاء با فشار بالا قرار دهید.این فرآیند بدون آسیب کریستال‌های یخ بزرگ به دیواره‌های سلولی، آب را منجمد و فشار آن را از حالت جامد به گاز تبدیل می‌کند که در مرحله بعد، از محصول مکیده می‌شود. این فرآیند با حفظ اکثریت ساختار، چندین بار اتفاق می‌افتد تا آیتم سبک و ترد شود.خشک کردن انجمادی بیشتر در صنایع غذایی به منظور حفظ تازگی و طعم مواد مغذی استفاده می‌شود، این روش برای حفظ محصولات دارویی و حتی گاهی اوقات تاکسیدرمی نیز استفاده می‌شود.هنگامی که محصول خشک شده منجمد به مقصد رسید، می‌توان آن را آبرسانی کرد و بسیاری از خواص را ثابت نگه داشت. این یک فرآیند بسیار ساده است و چندین دهه است که با موفقیت انجام می‌شود، اما انجام این کار برای سلول‌ها برای استفاده در تولید مثل پدیده جدیدی است.تیمی از محققان این روش را با ذخیره اسپرم‌های خشک شده در یک کشوی میز (بدون کنترل دما) برای بیش از یک سال و در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای بیش از ۵ سال آزمایش کرده‌اند. هر دوی آن‌ها فرزندان زنده‌ای تولید کردند.به گفته محققان، خشک کردن انجمادی می‌تواند بهترین راه برای حفظ منابع ژنتیکی برای مدت طولانی به روشی ایمن، کم هزینه و مستقل از مکان باشد، با این حال تا به امروز، تنها سلول‌هایی که پس از خشک شدن انجمادی باقی مانده‌اند، اسپرم‌های بالغ هستند. جمع آوری اسپرم از نر‌های نابارور و تخمک/جنین از ماده بارور دشوار است. هنگام شبیه سازی حیوانات، به یک سلول غیر تولید مثلی (به نام سلول سوماتیک) با تمام DNA حیوان نیاز است. این بسته هسته پر از DNA را می‌توان سپس در یک سلول تخمک قرار داد تا روند رشد کودک آغاز شود.

منبع

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

درباره‌ی حسین موسوی

همچنین ببینید

ببینید: جزئیات کامل درگیری در عسلویه-آتش زدن کیوسک ها!!!

ببینید: جزئیات کامل درگیری در عسلویه-آتش زدن کیوسک ها!!!

فرماندار شهرستان عسلویه با تشریح جزئیات اتفاقات رخ داده طی روز گذشته در پتروشیمی عسلویه …

ببینید-آتش سوزی در ساختمان حلال احمر کرمان+جزئیات

ببینید-آتش سوزی در ساختمان حلال احمر کرمان+جزئیات

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمان گفت: آتش سوزی ظهر امروز(سه شنبه) …

زمان واریز یارانه مهرماه- هر نفر 900 تومان+شرایط و جزئیات

زمان واریز یارانه مهرماه- هر نفر ۹۰۰ تومان+شرایط و جزئیات

به گزارش تازه‌نیوز، طبق اعلام بهادری جهرمی سخنگوی دولت، پرداخت یارانه‌های نقدی تا زمانی که …

آغاز ﭘﻴﺶ ﻓﺮﻭﺵ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩﺭﻭ از طریق قرعه کشی - اسامی خودروها و جزئیات فروش

محرمانه : آغاز ﭘﻴﺶ ﻓﺮﻭﺵ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩﺭﻭ از طریق قرعه کشی – اسامی خودروها و جزئیات فروش

ﺷﺮﺍﻳﻂ ﭘﻴﺶ ﻓﺮﻭﺵ ﺑﺮخی ﺍﺯ ﻣﺤﺼﻮﻻﺕ ﺷﺮﻛﺖ ﺍﻳﺮﺍﻥ خودرو ﺑﺎ ﻣﻮﻋﺪ ﺗﺤﻮﻳﻞ (ﺣﺪﺍﻛﺜﺮ ۱۲ ﻣﺎﻫﻪ)ﺍﺯ …

افزایش حقوق برای کارمندان و بازنشستگان+ مبالغ بالا

افزایش حقوق برای کارمندان و بازنشستگان+ مبالغ بالا

معاون مجلس، حقوقی و استان‌ها سازمان برنامه و بودجه، گفت: لایحه متناسب‌سازی حقوق کارمندان و …

دیدگاهتان را بنویسید

پشتیبانی